Randevu Al

İstanbul Rumeli Üniversitesi Kayıt Dönemi

Ek tercih nedir?

ÖSYM 1. Yerleştirme sonucunda herhangi bir üniversite programına yerleşemeyen adayların boş kalan kontenjanlara yerleşebilmeleri için “Ek Yerleştirme” imkanının tanındığı dönemdir. Ek yerleştirme kontenjanlarından sadece ilk tercih döneminde tercihini yapmamış veya yaptığı tercih sonucu bir yere yerleşememiş öğrenciler yararlanabilir.

Ek Yerleştirme süreci nasıl işler?

Ek yerleştirme süreci her yıl yaklaşık olarak Eylül ayı içerisinde gerçekleşir. Bu noktada izlenecek yol ÖSYM tarafından yayınlanacak olan Ek Tercih Kontenjan Kılavuzunda yer almaktadır. Ek tercih-yerleştirme sürecinden faydalanacak adaylar tercihlerini “ais.osym.gov.tr” adresinden gerçekleştirebilir. Ek tercih sürecinde bulunan adayların tercihlerini bildirdikten sonra Ek Tercih ücretini ilgili bankalara yatırmaları gerekmektedir.

İstanbul Rumeli Üniversitesi’nde Ek Yerleştirme dönemi

İlk tercihlerin sona ermesi ile herhangi bir yükseköğretim kurumuna yerleşemeyen öğrenciler yeniden üniversite araştırmaya başladı. Bu aşamada bizler yerleşkelerimizde görevli tercih danışmanlarımız ile, ek yerleştirmede üniversitemizi tercih etmek isteyen öğrencilere öncülük etmek amacıyla görüşmelerimizi sağlamaktayız. Çoğu öğrencinin mağdur olduğu konu yanlış tercih olmaktadır. Bu bağlamda bizler onlara doğru tercih yapmaları konusunda rehberlik hizmeti sunmaktayız.

Ek Yerleştirmede Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Öğrencilerin dikkat etmesi gereken en önemli şeylerden biri severek okuyacağı bir bölüm tercihinde bulunması. Öğrenci bu kararı verdiği takdirde daha doğru tercihler yapmak adına ilk adımını atmış oluyor. Sonraki etap puanlar ve kontenjan durumları. Bu noktada öğrencilerin sıralamasından veya puanından yüksek yaptığı tercihler onları mağdur edebiliyor. Ek yerleştirmede sıralama konusunda yaşanılacak sıkıntıları önlemek amacıyla yapılacak araştırmalar büyük önem taşıyor. Üniversitemiz aday öğrencilerimize destek olmak amacıyla her türlü iletişim imkanını sunmaktadır. Öğrenciler çağrı merkezini arayıp veya yerleşkelerimizi ziyaret ederek hem akademik kadromuzdaki akademisyenlerimize hem de idari personelimize ulaşım sağlayabilir.

Ek Tercih Nasıl Yapılır?

ÖSYM tarafından açıklanacak YKS Ek yerleştirme kılavuzunda üniversitelerde boş kalan kontenjan sayıları ve taban tavan puanları yer alacaktır. Ek yerleştirmeye başvuracak adayların tercih etmeyi düşündükleri bölümlerin taban puanlarına dikkat etmeleri gerekmektedir. Aday öğrencinin istediği bölümü tercih edebilmesi için ilgili bölümün minimum puanının üzerinde veya eşit puanının olması gerektiğini unutmaması gerekmektedir. Eğer aday öğrenci istediği bölümden daha düşük puana sahip ise o bölümü tercih edemeyecektir.
 

Ek Tercihler Neye Göre Yapılır?

Ek tercihlere başvuracak üniversiteli adaylarının tercih işlemlerini yaparken üniversitelerin puanlarını göz önünde bulundurması gerekmektedir. Bu kapsaman öğrencilerin tercih edecekleri bölümlerinin taban puanlarına eşit veya bu puandan daha yüksek puana sahip olmaları gerekmektedir. Bu da öğrencilerin kendi puanlarından daha yüksek yerleri tercih edemeyecekleri anlamına gelmektedir.

Ek Tercih Yapmanın Püf Noktaları?

Ülkemizde eğitim veren üniversiteler bu yıl rekor düzeyde doluluk seviyesine ulaştılar. Bu durum her yıl çok sayıda boşluk olan ek yerleştirme döneminde daha az boş kontenjan yer alacağı anlamına gelmektedir. Böyle bir durumda tercih yapacak adayların son şanslarını en iyi şekilde kullanmaları gerekmektedir. Ek tercih yapacak aday öğrencinin kontenjan açığı daha fazla sayıda olan bölümleri yazması yerleşme olasılığının daha yüksek olması anlamına gelmektedir. Ek tercih yapacak kişilerin her türlü olumsuz durumu göz önünde bulundurarak puanından çok daha düşük yerleri tercih listesinde bulundurması açıkta kalmamasını sağlayabilir. Ek tercihte bulunacak adayların işin uzmanı kişilerden profesyonel destek alması daha gerçekçi tercih yapmalarına fırsat tanıyabilir. Bu anlamda İstanbul Rumeli Üniversitesi olarak da uzman rehberlik kadromuzla ek tercih döneminde de üniversiteli adaylarına destek olmaya devam edeceğiz.