Randevu Al

Sınava Giderken Yapmamız Gereken Hazırlıklar Nelerdir?

Sınava Giderken Yapmamız Gereken Hazırlıklar Nelerdir?

Sevdiğiniz yararlı besinleri seçiniz. Özellikle hafızayı güçlendirmesi, öğrenmeyi ve konsantrasyonu arttırması açısından haftada 2-3 kez omega 3 kaynağı bakımından zengin bir besin olan balık yemeyi tercih ediniz. Beyin faaliyetleri için öncelikli enerji kaynağı karbonhidratlardır. Tatlılar gibi kan şekerimizi hızlı artışına sebep olan besinler kısa süre enerji verdikten sonra yorgunluk, dikkat bozukluğu gibi hislere sebep olurlar.

Bu nedenle kan şekerini hızlı yükseltmeyen lif oranı yüksek olan tam tahıllı besinler tercih ediniz. En doğru adım kahvaltı! Gerek bu dönem boyunca gerekse sınav sabahında olun mutlaka kahvaltı yapmayı tercih ediniz. Günde 2-3 ara öğün tüketerek kan şekerinin ani yükselmesini ve odaklanamamayı engelleyip stresinizi azaltınız. Olası herhangi bir gıda zehirlenmesine karşı dışarıdan değil ev yemekleri ile besleniniz. Bir gün öncesinde gaz oluşumuna sebep olabilecek besinleri (kuru baklagil, lahana, pırasa, kereviz, bezelye, bulgur gibi) tüketmeyiniz. Bilhassa bu dönemde aşırı derecede çay, kahve ve kola tüketmek kalp çarpıntısına, huzursuzluğa, akşamın ilerleyen saatlerinde uykusuzluğa, korku ve endişeye sebebiyet verir.

Bunun yerine C vitamini içeriği yüksek kuşburnu, papatya, adaçayı gibi bitki çayları yeterli miktarda tüketiniz. Özellikle rezene gibi sakinleştirici etkisi olan çayları tercih edebilirsiniz. Ceviz, zeytinyağı, yeşil yapraklı sebzeler, kırmızı et, pekmez, maydanoz, yeşilbiber, kivi, portakal gibi besinlere mutlaka haftalık ve günlük beslenmenizde yer vermeye çalışınız. Susuz kalmak beyin işlevlerini ciddi boyutlarda etkilediğinden günlük su alımına dikkat ediniz. Ayrıca iyi uyku bir sonraki günkü zihinsel performans için oldukça önemli olduğundan iyi ve rahat bir uyku uyumaya özen gösteriniz.

Öğr.Gör.Selay DURAN
Rumeli Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu