Ek Yerleştirme Tercihleri HakkındaEK TERCİH NASIL YAPILIR?

Ek Yerleştirme Nedir? 31 Ağustos- 4 Eylül tarihleri arasında  Yükseköğretim programlarına kayıt işlemleri tamamlandıktan sonra boş kalan kontenjanlar üniversiteler tarafından ÖSYM’ye bildirilir. Yükseköğretim programlarının YKS sonuçlarına göre yapılan genel yerleştirme sonunda boş kalan veya kaydolmama nedeniyle dolmayan kontenjanlarına ÖSYM tarafından merkezi olarak Ek Yerleştirme yapılır.


Ek Tercih nasıl yapılır?

YKS Ek Yerleştirme Tercih Bildirimi T.C. Kimlik numarası ve şifre ile ÖSYM'nin https://ais.osym.gov.tr/ internet adresinden  yapılacaktır.

‘Aday İşlemleri Sistemi’ ne giriş yaptıktan sonra ‘2020 YKS Ek tercih’ sekmesi üzerinden tercih edilecek programa ait kod yazılarak tercihlerin girişi yapılacak ve son olarak ‘Onayla’ kısmına tıklanarak tercih listesi onaylanacaktır.


Ek yerleştirmede kaç tercih yapma hakkı verilmektedir?

Adayların 24 tercih hakkı vardır, ancak aday öğrenci tüm tercihleri doldurmak zorunda değildir.

 

Ek tercih yaparken de bankaya  başvuru ücreti yatırmak gerekiyor mu ?

YKS Ek Yerleştirme Tercih Bildirimini tamamlayıp onayladıktan sonra ÖSym’nin ek kontenjan klavuzunda belirtilen ücretin tercih bitimine kadar yine ösym’nin belirlediği bankalara yatırılması gerekir.

 

Kimler Ek Tercih yapma hakkına sahip değildir?

YKS merkezi yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş olan adaylar, ek yerleştirmede tercih yapma hakkına sahip değil.


Kimler Ek Tercih yapma hakkına sahiptir?

Ek yerleştirmede tercih yapabilmek için, YKS merkezî yerleştirmede hiçbir yükseköğretim programına yerleştirilmemiş olmak gerekir. 

Adayların yükseköğretim programlarını tercihleri arasında gösterebilmeleri için programların koşullarını karşılamaları gerekmektedir.


Özel yetenek sınavı ile yükseköğretim programına yerleştirilen adayların ek tercihten faydalanabilir mi?

*YKS'de özel yetenek sınavı ile bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş olan adaylar da ek yerleştirme için tercih yapabilecekler.


Ek tercih yaparken nelere dikkat edilmelidir?

Öncelikle,

1. TYT puanı 150 ve üzerinde olan adaylar, Tablo-3’ te yer alan önlisans programlarını tercih edebilecek.

AYT/YDT puanı 170 ve üzeri olan adaylar, Tablo 4'teki yükseköğretim programlarını tercih etme hakkına da sahip olacaktır.

2. Ek Tercih yaparken de başarı sıralama barajı geçerli midir?

Tıp, Hukuk, Mühendislik, Mimarlık, Diş Hekimliği, Eczacılık ve Öğretmenlik programları için uygulanan başarı sırası barajı ek yerleştirme için de geçerlidir. Bu bölümlerdeki kontenjanlar boş kalsa dahi belirtilen  barajın altında kalan adayların tercih hakkı olmamaktadır.

3. Ek tercih yaparken puanın önemi nedir?

Merkezî yerleştirmede kontenjanı dolan ve en küçük puanı oluşan ancak yerleştirilen adaylardan birkaçının kayıt yaptırmaması nedeniyle kontenjan açığı oluşan programları, programın en küçük puanına eşit veya daha büyük puana sahip olan adaylar tercih edebilecektir. Kontenjanı dolmayan ve en küçük puanı oluşmayan programları ise, ilgili yerleştirme puanı hesaplanmış tüm adaylar tercih edebilecektir.  


Ek Yerleştirme Sonuçlarımı nereden öğrenebilirsin?

Öncelikle adayların, tercihlerini bildirmeden önce  ÖSYM’nin internet adresinden YKS ile ilgili bilgi ve duyuruları izlemeleri yerinde olacaktır. Adaylar, bu internet sitesinde tercihleri için yararlı olacak bilgilere erişebileceklerdir.

Tercih süresi sona erdikten sonra Ek Yerleştirme sonuçları ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr adresinden duyurulacaktır.


Ek tercih yaparken neden Rumeli Üniversitesi’ni tercih etmeliyim?

  • Zengin altyapıya sahip yerleşke içerisinde, dünya standartlarında eğitim verilmektedir.
  • 2020-2021 Eğitim-Öğretim Yılı’nda da bölüm bazlı %100, %50 ve %25 burs imkânının yanında; tercih bursu, rumeli bursu, yöre bursu ile öğrencilerin yanında bir tavır sergılemektedır.
  • Sağlık bölümlerinde anlaşmalı kurumlarda uygulamalı eğitim fırsatı vermektedir.
  • Son teknoloji ile donatılmış eğitim laboratuvarlarında eğitim görülmektedir.
  • İstanbul Rumeli Üniversitesi önlisans eğitimini başarı ile tamamlamayan öğrenciler, üniversitemizin uzman akademik kadrosundan almış oldukları eğitim sonrasında Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile dönem uzatmadan lisans eğitimlerini tamamlayabilmektedir.
  • İstanbul Rumeli Üniversitesi öğrencileri, eğitim süresi boyunca Sürekli Eğitim Merkezi ile verilen sertifika programları ile desteklenmektedir.
  • Çift anadal ve yan dal imkânları ile öğrencilerimiz, eğitim gördükleri dönem içerisinde kendilerini geliştirerek, yeterliliklerini diploma ve sertifika ile belgeleyebilmektedir.
  • Kariyer İngilizcesi Dersleri”  ile öğrencilerin eğitimlerine ana dilde devam ederken uluslararası ölçekte kariyer edinebilmeleri için alanlarına özel İngilizce bilgisine sahip olmalarını amaçlar. 
Designneuro