Lisans Burslar

EK KONTENJAN BURSLARI

1.) Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi

  1. Başarı sıralamasında ilk 150.000 içinde olup üniversitemizi ilk 5 tercihinde tercih eden ve yerleşen öğrencilere %100 burs uygulanacaktır.
  2. Başarı sıralamasında ilk 150.000'nin dışında olup ilk 5 tercihinde tercih eden ve yerleşen öğrencilere Tercih Bursu %75 olarak uygulanacaktır.

3.) İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi

  1. Başarı sıralamasında ilk 300.000 içinde olup üniversitemizi ilk 5 tercihinde tercih eden ve yerleşen öğrencilere %100 burs uygulanacaktır.
  2. Başarı sıralamasında ilk 300.000'nin dışında olup ilk 5 tercihinde tercih eden ve yerleşen öğrencilere Tercih Bursu %75 olarak uygulanacaktır.

4.) Psikoloji Bölümünü, ilk 5 tercihinde tercih eden ve yerleşen öğrencilere Tercih Bursu %50 uygulanacaktır. 

5.) Sanat ve Tasarım Fakültesi

6.) Sağlık Bilimleri Yüksekokulu

Üniversiteye Giriş Başarı Bursu

Üniversiteye Giriş Başarı Bursu; Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılan giriş sınav sonuçlarına göre Üniversitenin burslu kontenjanlarına yerleştirilen öğrencilere verilir.

Üniversite İçi Başarı Bursu

Üniversite İçi Başarı Bursu; önlisans ve lisans programlarını, program birincisi olarak bitiren öğrencilerimize her eğitim - öğretim yılı sonunda İstanbul Rumeli Üniversitesi Rektörlüğünün takdir yetkisi ile çeşitli burs ve ödüller verilir.

Şehit veya Gazi Çocukları Bursu

Üniversitemizin önlisans ve lisans programlarını tercih ederek kesin kayıt yaptıran, Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında şehit veya gazi olarak tanımlanan koşulları belgelendiren şehit veya gazi çocuklarına; %50 oranında ve karşılıksız eğitim-öğretim bursu şeklinde verilir. (Programın mevcut kontenjanının %5’i oranında verilir.)

Lise ve Dengi Okulların Birincilerine Verilecek Burslar

Üniversitemizin önlisans ve lisans bölümlerinin ücretli programlarını ilk 5 sırada tercih eden lise ve dengi okul birincilerine; kesin kayıt yaptırmaları koşulu ile yerleşme sırasına bakılmaksızın %25 oranında ve karşılıksız eğitim – öğretim bursu şeklinde verilir.

Spor Bursu

Spor Bursu, Milli Takıma seçilmiş ve uluslararası müsabakalarda ülkemizi temsil etmiş milli sporcu unvanına sahip öğrencilere %50 oranında ve karşılıksız eğitim – öğretim bursu şeklinde verilir.

Teşvik İndirimleri

Üniversitemizde okuyacak öğrencilere ‘‘Kardeş İndirimi, Tercih İndirimi, Peşin Ödeme İndirimi ve Yöre Bursu’’ adıyla çeşitli teşvik indirimleri uygulanmakta olup, indirim oranları her yıl değişiklik göstermektedir.