Sık Sorulan Sorular

1. İlk ve Acil Yardım Programında boy ve kilo şartı var mı?
İlk ve Acil Yardım programını kazananlarda boy ve kilo şartı aranmaktadır. İlk ve Acil Yardım programına alınacak öğrencilerin sürücü belgesi almaya engel olmayan bir beden yapısına sahip olduklarını belgeleyen rapor almaları; program gereği 2.sınıfta araç kullanmanın zorunlu olması sebebiyle kayıt tarihinde 17 yaşını tamamlamış olmaları; Erkek öğrenciler 1.65 m'den, kız öğrencilerde 1.60 m'den kısa olmamak, boy uzunluğunun santimetre olarak ifade edilen değerinin 5 fazla veya 15 noksan kilo ağırlığında olmak gerekir.

2. Devlet yurdu ya da özel öğrenci yurdu var mıdır?
Bölgemizde Kredili Yurtlar Kurumuna ait yurt bulunmamaktadır. Mehmet Balcı Yerleşkesi yanında kız ve erkek öğrencilerimizin konaklayabileceği öğrenci konukevi bulunmaktadır. 24 saat güvenlik hizmetinin sunulduğu konukevinde, öğrencilerin konforlu yaşam sürmesi için tüm imkânlar yer almaktadır.

*Fiyatlarla ilgili detaylı bilgi için: Mehmet Çelik 0537-881-01-68

3. Burs Olanakları nelerdir?

Üniversiteye Giriş Başarı Bursu

Üniversiteye Giriş Başarı Bursu; Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılan giriş sınav sonuçlarına göre Üniversitenin burslu kontenjanlarına yerleştirilen öğrencilere verilir.

Üniversite İçi Başarı Bursu

Üniversite İçi Başarı Bursu; önlisans ve lisans programlarını, program birincisi olarak bitiren öğrencilerimize her eğitim - öğretim yılı sonunda İstanbul Rumeli Üniversitesi Rektörlüğünün takdir yetkisi ile çeşitli burs ve ödüller verilir.

Şehit veya Gazi Çocukları Bursu

Üniversitemizin önlisans ve lisans programlarını tercih ederek kesin kayıt yaptıran, Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında şehit veya gazi olarak tanımlanan koşulları belgelendiren şehit veya gazi çocuklarına; %50 oranında ve karşılıksız eğitim-öğretim bursu şeklinde verilir. (Programın mevcut kontenjanının %5’i oranında verilir.)

Lise ve Dengi Okulların Birincilerine Verilecek Burslar

Üniversitemizin önlisans ve lisans bölümlerinin ücretli programlarını ilk 5 sırada tercih eden lise ve dengi okul birincilerine; kesin kayıt yaptırmaları koşulu ile yerleşme sırasına bakılmaksızın %25 oranında ve karşılıksız eğitim – öğretim bursu şeklinde verilir.

Spor Bursu

Spor Bursu, Milli Takıma seçilmiş ve uluslararası müsabakalarda ülkemizi temsil etmiş milli sporcu unvanına sahip öğrencilere %50 oranında ve karşılıksız eğitim – öğretim bursu şeklinde verilir.

Teşvik İndirimleri

Üniversitemizde okuyacak öğrencilere ‘‘Kardeş İndirimi, Tercih İndirimi, Peşin Ödeme İndirimi ve Yöre Bursu’’ adıyla çeşitli teşvik indirimleri uygulanmakta olup, indirim oranları her yıl değişiklik göstermektedir.

 *Yöre Bursu, üniversitemizin ücretli önlisans programlarına (Ameliyathane Hizmetleri, Anestezi, Fizyoterapi, İlk ve Acil Yardım programları hariç) ÖSYM tarafından yerleştirilen ve kesin kayıt yaptıran öğrencilerine verilir.

4. Hangi şartlarda burs kesilir?
- Disiplin cezası almış olmak,
- Burs, öngörülen eğitim süresini kapsar. 2 yıllık meslek yüksekokulunda 2 yıl, 4 yıllık fakülte ve bölümlerde 4 yıldır. 

5. %25 tercih indiriminde yararlanmak için ilk 5 tercihin tamamına da mı sizin üniversitenizi yazmam gerekmekte?
İlk 5 tercihten herhangi bir sıraya bizi yazıp ücretli olarak kazandığınız takdirde %25 tercih indirimi yapılır. (Önlisans programlarında)

6. Burslar birleştirilir mi?
Burslar birleştirilmez. En yüksek burs oranı geçerli olur.

7. Staj yerlerini öğrenci kendi mi buluyor?
Öğrenciler zorunlu stajlarını kendileri bulmaktadır. Bulamadıkları takdirde bölüm hocaları staj konusunda kendilerine destek olmaktadır. Uygulama hastanelerimizde staj yapma olanağı tanımaktadırlar.

8. Ödeme koşulları nelerdir?
Peşin ödemelerde %5 indirim yapılmaktadır.

Taksitle ödeme imkanı da vardır. Taksitli ödemelerde %15 peşin alındıktan sonra kalanına 9 taksit yapılmaktadır. Taksitlendirme yapılacak olan bankalar kayıt zamanı belli olacaktır.

9. Üniversitenin servis imkânı var mıdır?
Üniversitemizin servis imkânı bulunmaktadır. Servislerimizin güzergâhları kayıt zamanı oluşturulacak talepler doğrultusunda belirlenmektedir.

10. Önlisans programlarını 150 puan barajını geçmeden tercih edebiliyor muyuz?
Tercih yapabilmek için 150 puan barajını geçmek gerekmektedir.