Yatay Geçiş

Yatay Geçiş - Kurum Dışı Yatay Geçiş

Üniversitemize yatay geçiş yapan öğrencilerden kendi üniversitesinde herhangi bir burs veya indirimi olan öğrencilere ve devlet üniversitesinden yatay geçiş yapan öğrencilere %50 + %25' e varan oranlarda burs desteği sağlanmaktadır.

Son Başvuru Tarihi: 07.09.2018

T.C. İstanbul Rumeli Üniversitesi Kurumlar arası Yatay Geçiş Başvuru ve Kayıt Koşulları

Merkezi Yerleştirme Puanı ile Yatay Geçiş

Öğrencinin kayıt olduğu yıldaki merkezi yerleştirme puanı, geçmek istediği diploma programının taban puanına eşit veya yüksek olması durumunda, öğrenci, hazırlık sınıfı da dahil olmak üzere yatay geçiş için başvuru yapabilir. Yurdumuzda ve KKTC’deki (KKTC’deki üniversitelerden sadece güz dönemi için başvuru yapılabilir.) Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda yer alan yükseköğretim kurumlarına kayıt yaptırmış adaylar başvuru yapabilirler. Yurt dışındaki diğer yükseköğretim kurumlarına kayıt yaptırmış adaylar başvuru yapamazlar.

Merkezi Yerleştirme Puanı ile Yatay Geçiş Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı uygulama ilkeleri için tıklayınız.

Başvuru İçin Gerekli Belgeler

Başvurular Öğrenci İşleri Daire Başkanlığına yapılmaktadır. Başvurular ilgili fakültelerin komisyonları tarafından incelenir ve uygun görülen öğrenciler kesin kayıt yaptırmaya hak kazanırlar.

İlk ve Acil Yardım Programı İçin Ek Şartlar Aşağıda Belirtilmektedir:

İlk ve Acil Yardım programına geçiş yapacak öğrencilerin kesin kayıt yaptırmadan önce, üniversitelerin tıp fakültelerinden veya tam teşekküllü devlet hastanelerinden sürücü belgesi almaya engel olmayan bir beden yapısı ve ruh sağlığına sahip olduklarını belgeleyen rapor almaları; program gereği 2. sınıfta araç kullanmalarının zorunlu olması sebebiyle kayıt tarihinde 17 yaşını tamamlamış olmaları; erkek öğrencilerde 1,65m’den, kız öğrencilerde 1,60 m’den kısa olmamak, boy uzunluğunun santimetre olarak ifade edilen değerinin son iki rakamından en çok 5 fazla veya 15 noksan kilo ağırlığında olmak; kurtarma ve taşıma işlerinde iki kişilik bir ekipte çalışırken sedyedeki bir hastayı ekip arkadaşı ile birlikte taşıyabilecek beden ve fizik yeterliliğine sahip olmaları gerekmektedir. Boy ve kilo durumunun alınacak sağlık raporunda belirtilmesi gerekmektedir.

Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri Programı İçin Ek Şartlar Aşağıda Belirtilmektedir:

Kesin kaydını yaptıran öğrencilerin sundukları belge ve bilgilerin doğru olmadığı anlaşılırsa, hangi yarıyılda olursa olsun tespit edildiği andan itibaren Yükseköğretim Kurumu ile ilişkileri kesilir. Söz konusu öğrenciler Yükseköğretim Kurumlarından ayrılmışlarsa kendilerine verilen tüm belgeler (diploma dahil) iptal edilir ve haklarında yasal işlem yapılır.

ÖDEME İMKANLARI

  1. Peşin Ödeme ve Peşinat Ödemesi İşlemleri:

Banka havalesi yapmak isteyen öğrenci ve velilerimizin kullanabilecekleri hesap bilgileri aşağıdaki gibidir.

Hesap Adı: İstanbul Rumeli Üniversitesi
Banka: Denizbank
Şube: Avcılar Çarşı
Şube Kodu: 1690
Hesap No: 13146334-352
IBAN: TR47 0013 4000 0131 4633 4000 02

Açıklama: Öğrenci T.C. Kimlik No+ Öğrenci Adı Soyadı+ Kazandığı Bölüm Adı

*Öğrenci tahsilatlarımızda eğitim-öğretim ücretinin %15 oranında peşinat ödemesi alınmaktadır.

Eğitim ücretinin tamamının tek seferde eft veya havale yoluyla ödenmesi halinde ilgili eğitim ücretinden %5 peşin ödeme indirimi yapılacaktır.

2.Anlaşmalı Banka Aracılığıyla Taksitli Ödeme: (KMH Öğrenci Taksitlendirmesi)

KMH Öğrenci Taksitlendirilmesinde 4 taksit olarak taksitlendirme yapılacaktır. Buna göre uygulanacak taksit şekli 1 peşin (%15 peşinat) +4 taksit şeklinde olacaktır.

*KMH Öğrenci Taksitlendirmesinden faydalanacak öğrenci ve velilerimizin Nüfus Cüzdanlarının varsa gelir belgelerinin yanında olması gerekmektedir.

3.Kredi Kartı ile Taksitli Ödeme:

Kredi Kartı ile ödeme yapmak isteyen öğrenci ve velilerimiz için anlaşmalı banka kartlarımız şu şekildedir.*

    • Bonus Özellikli tüm kartlar (Denizbank aracılığıyla)
    • Yapı Kredi –Vadaa özellikli tüm kartlar
    • İş Bankası – Maximum özellikli tüm kartlar

*Kredi kartlarına %15 peşinat ödemesi nakit olarak tahsil edildikten sonra 4 taksit yapılmaktadır.

Taksitli ödeme işlemlerinde senet ile ödeme kesinlikle kabul edilmemektedir.