Lisans ve Önlisans Burslar


Üniversiteye Giriş Başarı Bursu

Üniversiteye Giriş Başarı Bursu; Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılan giriş sınav sonuçlarına göre Üniversitenin burslu kontenjanlarına yerleştirilen öğrencilere verilir.

Üniversite İçi Başarı Bursu

Üniversite İçi Başarı Bursu; önlisans ve lisans programlarını, program birincisi olarak bitiren öğrencilerimize her eğitim - öğretim yılı sonunda İstanbul Rumeli Üniversitesi Rektörlüğünün takdir yetkisi ile çeşitli burs ve ödüller verilir.

Şehit veya Gazi Çocukları Bursu

Üniversitemizin önlisans ve lisans programlarını tercih ederek kesin kayıt yaptıran, Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında şehit veya gazi olarak tanımlanan koşulları belgelendiren şehit veya gazi çocuklarına; %50 oranında ve karşılıksız eğitim-öğretim bursu şeklinde verilir. (Programın mevcut kontenjanının %5’i oranında verilir.)

Lise ve Dengi Okulların Birincilerine Verilecek Burslar

Üniversitemizin önlisans ve lisans bölümlerinin ücretli programlarını ilk 5 sırada tercih eden lise ve dengi okul birincilerine; kesin kayıt yaptırmaları koşulu ile yerleşme sırasına bakılmaksızın %25 oranında ve karşılıksız eğitim – öğretim bursu şeklinde verilir.

Spor Bursu

Spor Bursu, Milli Takıma seçilmiş ve uluslararası müsabakalarda ülkemizi temsil etmiş milli sporcu unvanına sahip öğrencilere %50 oranında ve karşılıksız eğitim – öğretim bursu şeklinde verilir.

Teşvik İndirimleri

Üniversitemizde okuyacak öğrencilere ‘‘Kardeş İndirimi, Tercih İndirimi, Peşin Ödeme İndirimi ve Yöre Bursu’’ adıyla çeşitli teşvik indirimleri uygulanmakta olup, indirim oranları her yıl değişiklik göstermektedir.

 • Kardeş indirimi: Üniversitemizin önlisans ve lisans program/bölümlerine kesin kayıt yaptıran kardeşlerin her birine %5 oranında tahsis edilen indirim türüdür.
 • Yöre Bursu* : Üniversitemizin tam ücretli ve %25 burslu önlisans ve lisans programlarını ilk 3 tercihte yazan ve yerleşen aşağıda listelenen il ve ilçelerde ikamet eden ve/veya bu il ve ilçelerde bulunan okullardan mezun olan öğrencilere  kesin kayıt yaptırmaları halinde 2019-2020 Eğitim öğretim ücretinin kesintisiz hali üzerinden  %45 oranında indirim ile Yöre bursu uygulanacaktır*:

  Bu indirime tabi olan bölgeler;

  İstanbul İli Arnavutköy, Avcılar, Başakşehir, Beylikdüzü, Büyükçekmece, Çatalca, Esenyurt ve Silivri İlçeleri, Tekirdağ İli ve tüm ilçeleri, Kırklareli İli ve tüm ilçeleri, Edirne İli ve tüm ilçeleri

   *Yöre Bursu, üniversitemizin önlisans programlarında Ameliyathane Hizmetleri, Anestezi, Fizyoterapi, İlk ve Acil Yardım programları hariç, Lisans programlarında ise Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Mimarlık ve Psikoloji  bölümleri hariç ÖSYM tarafından yerleştirilen ve kesin kayıt yaptıran öğrencilerine verilir.

 • Tercih Bursu: İLK 5 TERCİHTE %30 TERCİH Bursu* Üniversitemizin tam ücretli önlisans programları ile lisans bölümlerini ilk 5 tercihte yazan ve bu tercihine yerleşen öğrencilerin faydalanabileceği %30 oranındaki indirim türüdür.
 • Peşin Ödeme İndirimi: Üniversitemizin önlisans ve lisans program/bölümlerine kesin kayıt yaptıran öğrencilerimizin eğitim ücretini tek seferde (taksitlendirme olmaksızın) ve eft/havale şeklinde ödemeyi tercih etmeleri halinde, ödeme anında uygulanan %5 oranındaki indirim tutarıdır.
 • Rumeli Bursu * : Yöre Bursu kapsamı dışında kalan bölgelerden, üniversitemizin tam ücretli ve %25 burslu önlisans ve lisans programlarını ilk 3 tercihte yazarak yerleşen öğrencilere 2019-2020 Eğitim öğretim ücretinin kesintisiz hali üzerinden Lisans bölümlerinde , %30+%30 , önlisans bölümlerinsde ise %30 + %15 oranında indirim olarak Rumeli BURSU uygulanacaktır.

  *Rumeli Bursu, üniversitemizin önlisans programlarında Ameliyathane Hizmetleri, Anestezi, Fizyoterapi, İlk ve Acil Yardım Prog. Hariç, Lisanslarda Fizyoterepi ve Rehabilitasyon, Mimarlık ve Psikoloji Bölümü Hariç)

Designneuro