Rumeli Hakkında


İSTANBUL RUMELİ ÜNİVERSİTESİ

İstanbul Rumeli Üniversitesi, 23 Nisan 2015 tarihinde İstanbul’da kurulan bir vakıf üniversitesidir. Toplumun ihtiyacı olan bilim insanlarını ülkeye kazandırmak; bilgili, çağdaş, donanımlı, araştırmacı gençler yetiştirmeyi hedefleyen İstanbul Rumeli Üniversitesi, mükemmeliyet merkezi olma amacını taşımaktadır.

Ülkeyi çağdaş uygarlık düzeyinin üstüne çıkaracak bir yüksek eğitim ortamı yaratmayı hedefleyen İstanbul Rumeli Üniversitesi, özellikle sağlık ve yaşam bilimleri alanında disiplinlerarası bir anlayış ve bütüncül yaklaşıma odaklanarak, Türkiye’de yaşam kalitesinde olumlu farklılık oluşturmayı amaçlamaktadır.

Bu amaç doğrultusunda İstanbul Rumeli Üniversitesi alanında uzman, deneyimli akademik kadrosuyla özel sektör, devlet kurumları ve sivil toplum kuruluşlarıyla işbirliği içinde; başta tıbbi bilimler olmak üzere tüm disiplinlerde evrensel düzeyde eğitim vermektedir.

Toplam 40 bin metrekare alana sahip olan İstanbul Rumeli Üniversitesi Mehmet Balcı Yerleşkesi’nde 4 bin metrekaresi laboratuvarlara tahsis edilmiştir. Mehmet Balcı Yerleşkesi, 2000 metrekarelik alana kurulu zengin içeriğe sahip kütüphanenin yanı sıra konferans salonu, amfi derslik ve geniş sosyal alanlara sahiptir.

İstanbul Rumeli Üniversitesi, tüm yerleşke içerisinde son teknolojiyi yakından takip etmektedir. Dersliklerde yer alan akıllı tahta sistemi, tüm laboratuvarların son teknoloji ile donatılmış cihaz ve ekipmanlardan oluşması, öğrencilerin uygulama ile teorik derslerinde iletişim kalitesini artırmaktadır.

Rumeli'de yaşam

Mehmet Balcı Yerleşkesi'nde son teknoloji ile donatılmış derslikler ve kütüphane yer almaktadır. Mehmet Balcı Yerleşkesi laboratuvarları;  Ağız ve Diş Sağlığı, Ameliyathane Hizmetleri, Anestezi, Diyaliz, Diş Protez Teknolojisi, Elektronörofizyoloji, Fizyoterapi, İlk Acil ve Yardım, Odyometri, Pataloji ve Temel Bilimler Laboratuvarları, Çocuk Gelişimi Oyun Atölyesi, Baskı Resim Atölyesi, Bilgisayar, Fotoğraf Stüdyosu ve Gastronomi Uygulama Mutfağı gibi zengin altyapı özellikleri bulunmaktadır.

İstanbul Rumeli Üniversitesi; merkezi konumunun yanı sıra denize olan yakınlığı ve doğal güzellikleri ile öğrencilerin sosyal yaşantılarında keyifli zaman geçirmelerini sağlayacak imkânlar sunmaktadır. İstanbul Rumeli Üniversitesi öğrencilerine tahsis edilmiş 3000 seyirci kapasiteli futbol sahası, voleybol sahası, halı saha, basketbol sahası (3 adet açık), tenis kortu (3 adet açık), kafeterya, masa tenisi bulunmaktadır. Spor merkezi, öğrencilerimize gün içerisinde boş zamanlarını kaliteli değerlendirme fırsatı sunmaktadır. İstanbul Rumeli Üniversitesi, öğrencilerin sportif faaliyetlerini desteklemektedir.

Kafeterya alanlarından fitness salonuna, hobi bölümünden, yeşil alan dinlenme noktalarına kadar öğrencilerin keyifli zaman geçirebileceği her türlü sosyal alan mevcuttur.

KONUKEVİ

Mehmet Balcı Yerleşkesi'nde ayrı bloklardan oluşan kız ve erkek öğrencilerimizin konaklayabileceği öğrenci konukevleri bulunmaktadır. 24 saat güvenlik hizmetinin sunulduğu konukevinde, öğrencilerin konforlu yaşam sürmesi için tüm imkânlar yer almaktadır.


HALİÇ UYGULAMA VE ARAŞTIRMA YERLEŞKESİ

2020 yılı itibariyle Araştırma- Geliştirme Merkezimiz olarak konumlanan Haliç Yerleşkesi ile Rumeli Üniversitesi İstanbul’un tam kalbinde eğitim dünyasına yepyeni bir soluk katmıştır.

Rumeli Üniversitesi öğrencileri, Eski Şapka Fabrikası olarak hafızalara kazınan Haliç Yerleşkesinde tarih ve kent ile iç içe mekânlarda eğitim görecekler ve İstanbul’un her noktasından kampüse kolay ulaşım imkânına sahip olacaklardır.

Bölümlere özel sertifika programları, iş dünyası ve sektörel iş birliklerle iç içe bir eğitim modeli, bölümlere özel Kariyer İngilizcesi programı, çift anadal ve yandal imkânları ile öne çıkan Rumeli Üniversitesi, Haliç Yerleşkesinde de üstün eğitim kalitesi, sanat ve kültürle iç içe kampüsü ile öğrencilerin öncelikli tercihi olmaya devam edecektir.

Öğrenci kulüpleri, spor ve kültür aktiviteleri, sosyal sorumluluk projeleri, katıldıkları bilim, sanat ve spor müsabakalarındaki başarıları ile Rumeli Üniversitesi’ni gururlandıran öğrencilerimize Haliç Yerleşkesinde eğitim hayatına başlayacak öğrencilerimiz katılımıyla güç katacak ve büyük bir aile haline geleceklerdir.

Alanında uzman akademisyenleri, teknolojiye entegre laboratuvar ve teknik imkanları ile mezunlarını aldıkları eğitim ile bir adım öne çıkaran Rumeli Üniversitesi, mezuniyet sonrası iş bulma oranı en yüksek üniversitelerden birisidir.

İstanbul Rumeli Üniversitesinde bulunan Blue Card sistemi ile öğrencilerimiz Avrupa ülkelerinde çalışma ve oturma izni programına direkt dâhil olabilmekteler.

Ayrıca mezunlarımız dünyanın her yerinde diplomaları, sertifikaları, aldığı tüm eğitim belgeleri ve özgeçmişi tek dijital karta tanımlanacak şekilde hazırlanmış, dijital dünyanın yeni sistemi diplomacard ile sahibi olmaktadır.


FİKRİYE BALCI YERLEŞKESİ

İstanbul Rumeli Üniversitesi Ana Yerleşkesi mimari proje taslağı Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyeleri ve öğrencileri tarafından hazırlanmıştır. Mimari çizimleri tamamlanan proje detaylarının kısa süre içerisinde tamamlanarak, 2020 yılında akademik eğitime başlaması planlanmaktadır. 

Akademisyenlerin titiz çalışmaları sonucunda hazırlanan İstanbul Rumeli Üniversitesi Ana Yerleşkesi mimari projesi 200.000 m²’lik arsa üzerine inşa edilmektedir. Tasarım aşamasında olan projenin inşaat taban alanı 27.500m² olup, toplam inşaat alanı 110.000m², tesis alanı 20.000m² ve yeşil alana 120.000m² ayrılmıştır.

İnşa aşamasında olan projenin amacı, doğayla uyumlu, kendi kendine yetebilen, sürdürülebilir enerji tüketimini destekleyen modern ve çevreci eğitim-öğretim faaliyetlerine uygun yerleşke olarak öğrencilerimize ve kamuya hizmet etmektedir.

Bu çerçevede öncelikle yerleşkenin doğal ağaçlandırmasına 14 sene öncesinde başlanmıştır. İnşa aşamasında olan proje bu çerçevede sıra dışı bir yapı olarak önce çevre düzenlemesi bitirilip, uygun inşat alanları ayrılmıştır. Böylece yerleşke 170.000 m2, 45.000 ağaç ile çevre düzenlemesi yapılmıştır. 120.000 m2 kapalı eğitim, sosyal ve konaklama alanları planlanmıştır.


ÇEVRE DOSTU PROJE

İstanbul Rumeli Üniversitesi Ana Yerleşke mimari projesinde, yeşil alanlar önemli bir yer tutmaktadır. Çevresel problemler ve kontrolsüz ilerleyen inşaatlar sebebiyle yeşil alanlar her geçen gün azalmaktadır. Gelecekte insan sağlığını tehdit edecek olan bu durum karşısında İstanbul Rumeli Üniversitesi Ana Yerleşkesi, yeşil bina konseptine uygun olarak projelendirilmektedir. Yenilenebilir enerji kaynaklarının yer alacağı Yerleşke projesinde, binaların mimari tasarımı doğayla uyumlu şekilde gerçekleştirilecektir. Kendi enerjisini kendisi üretecek olan çevre dostu Yerleşke projesi, son teknolojiyi tüm alanlarda kullanmaktadır.

Ar-Ge merkezlerini içerisinde bulunduran İstanbul Rumeli Üniversitesi Ana Yerleşkesi, tüm çalışmaları tek bir alanda toplamayı hedeflemektedir.


ANA YERLEŞKE

Çatalca’da yer alan İstanbul Rumeli Üniversitesi Ana Yerleşke proje taslağında; Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi, İktisadi İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi, Sanat Tasarım Fakültesi, Tıp Fakültesi, Hukuk Fakültesi, Eğitim Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Rektörlük Binası, Enstitü Binası, Meslek Yüksekokulu, Sağlık Meslek Yüksekokulu, Eğitim Fakültesi, İdari Birimler Binası, Kütüphane Binası, Misafirhane, Lojmanlar, Sosyal Alanlar, Yemekhane, Amfi Tiyatro, açık ve kapalı yüzme havuzunun yer alması planlanmaktadır.

Designneuro