Sıkça Sorulan Sorular


1. Devlet yurdu ya da özel öğrenci yurdu var mıdır?
Bölgemizde Kredili Yurtlar Kurumuna ait yurt bulunmamaktadır. Mehmet Balcı Yerleşkesi yanında kız ve erkek öğrencilerimizin konaklayabileceği öğrenci konukevi bulunmaktadır. 24 saat güvenlik hizmetinin sunulduğu konukevinde, öğrencilerin konforlu yaşam sürmesi için tüm imkânlar yer almaktadır.
            *Fiyatlarla ilgili detaylı bilgi için: Eda Zora 0533 701 54 51

2.  Ek Yerleştirme Burs Olanakları nelerdir?
Üniversiteye Giriş Başarı Bursu
Üniversiteye Giriş Başarı Bursu; Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılan giriş sınav sonuçlarına göre Üniversitenin burslu kontenjanlarına yerleştirilen öğrencilere verilir.

Üniversite İçi Başarı Bursu
Önlisans ve lisans programlarını, program birincisi olarak bitiren öğrencilerimize her eğitim - öğretim yılı sonunda İstanbul Rumeli Üniversitesi Rektörlüğünün takdir yetkisi ile çeşitli burs ve ödüller verilir.

Şehit veya Gazi Çocukları Bursu
Üniversitemizin önlisans ve lisans programlarını tercih ederek kesin kayıt yaptıran, Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında şehit veya gazi olarak tanımlanan koşulları belgelendiren şehit veya gazi çocuklarına; %50 oranında ve karşılıksız eğitim-öğretim bursu şeklinde verilir. (Programın mevcut kontenjanının %5’i oranında verilir.)
            
Lise ve Dengi Okulların Birincilerine Verilecek Burslar
Üniversitemizin önlisans ve lisans bölümlerinin ücretli programlarını ilk 5 sırada tercih eden lise ve dengi okul birincilerine; kesin kayıt yaptırmaları koşulu ile yerleşme sırasına bakılmaksızın %25 oranında ve karşılıksız eğitim – öğretim bursu şeklinde verilir.

Spor Bursu
Spor Bursu, Milli Takıma seçilmiş ve uluslararası müsabakalarda ülkemizi temsil etmiş milli sporcu unvanına sahip öğrencilere %50 oranında ve karşılıksız eğitim–öğretim bursu şeklinde verilir.
            
Teşvik İndirimleri
Üniversitemizde okuyacak öğrencilere ‘‘Kardeş İndirimi, Tercih İndirimi, Peşin Ödeme İndirimi, Rumeli Bursu  ve Yöre Bursu’’ adıyla çeşitli teşvik indirimleri uygulanmakta olup, indirim oranları her yıl değişiklik göstermektedir.

    Kardeş indirimi: Üniversitemizin önlisans ve lisans program/bölümlerine kesin kayıt yaptıran kardeşlerin her birine %5 oranında tahsis edilen indirim türüdür.
    •Peşin Ödeme İndirimi: Üniversitemizin önlisans ve lisans program/bölümlerine kesin kayıt yaptıran öğrencilerimizin eğitim ücretini tek seferde (taksitlendirme     olmaksızın) ve eft/havale şeklinde ödemeyi tercih etmeleri halinde, ödeme anında uygulanan %5 oranındaki indirim tutarıdır.

Detaylı Burs Oranları Burs Tablomuzda verilmiştir. (https://rumeli.edu.tr/uploads/files/kayit/BURS-ORANLARI%20kopyas%C4%B1.pdf)

3. Hangi şartlarda burs kesilir?
            - Disiplin cezası almış olmak,
            - Burs, öngörülen eğitim süresini kapsar. 2 yıllık meslek yüksekokulunda 2 yıl, 4 yıllık fakülte ve bölümlerde 4 yıldır. 

4. Burslar birleştirilir mi?
Burslar birleştirilemez. En yüksek olanı ve bir  burs oranı geçerli olur.

5.Staj yerlerini öğrenci kendi mi buluyor?
Öğrenciler zorunlu stajlarını kendileri bulmaktadır. Bulamadıkları takdirde bölüm hocaları staj konusunda kendilerine destek olmaktadır. Uygulama hastanelerimizde staj yapma olanağı tanımaktadırlar.

6.Ödeme koşulları nelerdir?

ÜNİVERSİTEMİZE KAYIT DÖNEMİNDE FAYDALANABİLECEĞİNİZ ÖDEME İMKANLARI
1.Peşin Ödeme ve Peşinat Ödemesi İşlemleri:
Banka havalesi yapmak isteyen öğrenci ve velilerimizin kullanabilecekleri hesap bilgileri aşağıdaki gibidir.
Hesap Adı: İstanbul Rumeli Üniversitesi
Banka: Denizbank
Şube: Avcılar Çarşı
Şube Kodu: 1690
Hesap No: 13146334 - 352
IBAN No: TR47 0013 4000 0131 4633 4000 02 
Açıklama: Öğrenci T.C. Kimlik No+ Öğrenci Adı Soyadı+ Kazandığı Bölüm Adı
*Öğrenci tahsilatlarımızda eğitim-öğretim ücretinin %20 oranında peşinat ödemesi alınmaktadır.
Eğitim ücretinin tamamının tek seferde eft veya havale yoluyla ödenmesi halinde ilgili eğitim ücretinden %5 peşin ödeme indirimi yapılacaktır. 
 
2.Anlaşmalı Banka Aracılığıyla Taksitli Ödeme: (KMH Öğrenci Taksitlendirmesi)
KMH Öğrenci Taksitlendirilmesinde 9 taksit olarak taksitlendirme yapılacaktır. Buna göre uygulanacak taksit şekli 1 peşin (%20 peşinat) +9 taksit şeklinde olacaktır.
*KMH Öğrenci Taksitlendirmesinden faydalanacak öğrenci ve velilerimizin Nüfus Cüzdanlarının varsa gelir belgelerinin yanında olması gerekmektedir.

3.Kredi Kartı ile Taksitli Ödeme:
Kredi Kartı ile ödeme yapmak isteyen öğrenci ve velilerimiz için anlaşmalı banka kartlarımız şu şekildedir.*
-Bonus Özellikli tüm kartlar (Denizbank aracılığıyla)
Diğer Banka Kartları için işlemlerin tamamı Web sitemizde bulunan Online Tahsilat sistemi (SanalPos) üzerinden yapılacaktır. 
*Kredi kartlarına %20 peşinat ödemesi nakit olarak tahsil edildikten sonra 9 taksit yapılmaktadır.
Taksitli ödeme işlemlerinde senet ile ödeme kesinlikle kabul edilmemektedir.

7.Üniversitenin servis imkânı var mıdır?
Üniversitemizin servis imkânı bulunmaktadır. Servislerimizin güzergâhları kayıt zamanı oluşturulacak talepler doğrultusunda belirlenmektedir.

8.Önlisans programlarını 150 puan barajını geçmeden tercih edebiliyor muyuz?
Tercih yapabilmek için 150 puan barajını geçmek gerekmektedir.

9.Üniversiteye yerleştikten sonra program birincisi olmam durumunda bursumu arttırma şansım var mı?
Program birincisi olan öğrencilere mütevelli heyetinin uygun görmüş olduğu oranda artı burs verilmektedir.

10.Çift anadal ve yandal imkanı ve şartları nelerdir?
Üniversitemizde eğitim gören öğrenciler ek bir ücret ödemeden 2,5  ortalama ile çift anadal, 2.25 ortalama yaparak yandal yapma şansına sahip olurlar.

11.Uygulamalı dersleri yapabileceğimiz laboratuvar imkanları ve anlaşmalı hastaneler var mıdır?
 5 Bin metre kare alana sahip laboratuvarlarda ve anlaşmalı olduğumuz hastanelerde (REYAP) uygulamalı dersler yapılmaktadır.

12.Yabancı uyruklu öğrenciyim, üniversitenizde eğitim görme şartlarım nelerdir?
            
Lise son sınıfta olamaları ya da mezun durumda bulunmaları koşulu ile;

•Yabancı uyruklu olanların
•Doğumla türk vatandaşı olup da iç işleri bakanlığından türk vatandaşlığından çıkma izni alanlar ve bunların türk vatandaşlığından çıkma belgesinde kayıtlı reşit olmayan çocuklarının türk vatandaşlığı kanunu uyarınca aldığı tanınan hakların kullanılmasına ilişkin belge sahibi olduklarını belgeleyenlerin, (5901 sayılı türk vatandaşlığı kanununun 7. maddesinde "(1) Türkiy eiçinde veya dışında türk vatandaşı ana ve ya babadan evlilik birliği içinde doğan türk vatandaşıdır" hükmü bulunmakta olup, yurtdışından kabul kontenjanlarına başvuracak adayların türk vatandaşlığı kanunu incelemelerinde yarar bulunmaktadır.)
•Yabancı uyruklu iken sonradan kazanılan vatandaşlık ile T.C. Vatandaşlığına geçenlerin/ bu durumdaki çift uyrukluların
•Türkiye Cumhuriyeti uyruklu olup orta öğretiminin tamamını KKTC hariç yabancı bir ülkede tamamlayanların (ortaöğretiminin tamamını KKTC dışında yabancı bir ülkedeki türk okullarında tamamlayanlar dahil)
•KKTC uyruklu olup; KKTC'de ikamet eden ve KKTC'de ortaöğrenimini tamamlayan GCE AL sınav sonuçlarına sahip olanlar ile 2005-2010 tarihleri arasında diğer ülkelerdeki kolej ve liselere kayıt yaptırıp eğitim alarak GCE AL sınav sonuçlarına sahip olan veya sahip olacakların başvurularının kabul edilmesi


13.Eğitim dili nedir ve hazırlık imkanı var mıdır?
Eğitim dili türkçe olup, dileyen öğrencilere isteğe bağlı  hazırlık sınıfı imkanı verilmektedir. Aynı zaman öğrenci eğitim gördüğü süre boyunca belli saatlerde ingilizce derslerine katılarak dilini geliştirme şansına sahiptir.

14.Devam zorunluluğu var mıdır?
Rumeli Üniversitesi olarak yetkin ve başarı bireyler mezun etmeyi hedefleyen kurumumuz eğitimde  devam durumunu önemsemektedir. Bu nedenle devamlılık önem arz etmektedir.

15.Yetenek sınavı ile alan bölümleriniz mevcut mu?
Spor Bilimleri Fakültesi bölümleri olan Antrenörlük Eğitimi, Rekreasyon ve Spor Yönetimi bölümleri özel yetenek sınavı ile öğrenci alacaktır.

16.Erasmus imkanı var mıdır?
Erasmus koordinatörlüğümüz tarafından anlaşma sağlanan okullarda öğrencilerimiz erasmus yapabilmektedir.

17.Üniversitenize kayıt için gerekli evraklar nelerdir?

        Öğrenci Bilgi Formu
•ÖSYS Sonuç Belgesi (İnternet çıktısı),
•Lise diplomasının aslı ya da yeni tarihli geçici mezuniyet belgesi,
•Nüfus cüzdanı fotokopisi,
•4 Adet Vesikalık Fotoğraf
•1995 doğumlu ve daha önceki yıllarda doğmuş erkek adaylar için ilgili Askerlik Şubesinden alınacak bir Fakülte veya Yüksekokula kayıt olmasında askerlikçe sakınca olmadığına dair Askerlik Durum Belgesi,
•Eğitim ücretini yatırmış olduğunu gösterir banka dekontunun aslı,
•Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri , Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği ve Uçak teknolojisi Programı  İçin Ek Şartlar Aşağıda Belirtilmektedir:
-Sağlık durumu uçuşa elverişli olmak (Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünce yetkilendirilmiş sağlık kurumlarından sağlık durumlarının uçuşa uygun olduğuna dair rapor     almaları gerekmektedir), Sağlık kurumları için tıklayınız.

SİVİL HAVA ULAŞTIRMA İŞLETMECİLİĞİ  (ön lisans) eğitimi mesleğini icra edebilmek için aranan nitelikler:
 
    1) Havalimanı giriş kartı almasına engel oluşturacak herhangi bir Adli Sicil Kaydı veya Adli Sicil Arşiv Kaydı bulunmamak.
    2) Mesleği ve/veya meslekte verilen görevi icra etmesine engel oluşturacak herhangi bir sağlık sorunu bulunmadığına dair tam teşekküllü bir hastaneden son 6 ay içinde     almış olmak şartıyla heyet raporu almak (işitme kaybı/ eksikliği, görme kaybı/eksikliği vb).
 
    UÇAK TEKNOLOJİSİ (ön lisans) eğitimi mesleğini icra edebilmek için aranan nitelikler:
    1) Havalimanı giriş kartı almasına engel oluşturacak herhangi bir Adli Sicil Kaydı veya Adli Sicil Arşiv Kaydı bulunmamak.
    2) Mesleği ve/veya meslekte verilen görevi icra etmesine engel oluşturacak herhangi bir sağlık sorunu bulunmadığına dair tam teşekküllü bir hastaneden son 6 ay içinde     almış olmak şartıyla heyet raporu almak (renk körlüğü, işitme kaybı/eksikliği, görme kaybı/eksikliği vb).
 
    SİVİL HAVACILIK KABİN HİZMETLERİ (ön lisans) eğitimi mesleğini icra edebilmek için aranan nitelikler:
    1) Adli sicil kaydı veya Adli Sicil Arşiv Kaydı bulunmamak.
     2) Bayanlar için 160 cm-180 cm arası boya sahip olmak (ağırlığı, boy uzunluğunun santimetre olarak ifade edilen değerinin son iki rakamından en çok 5 kilogram fazla     veya 15 kilogram noksan ağırlıkta olmak).
     3) Erkekler için 170-190 cm arası boya sahip olmak (ağırlığı, boy uzunluğunun santimetre olarak ifade edilen değerinin son iki rakamından en çok 5 kilogram fazla veya     15 kilogram noksan ağırlıkta olmak).
     4) Sağlık durumu uçuşa elverişli olmak (Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünce yetkilendirilmiş sağlık kurumlarından sağlık durumlarının uçuşa uygun olduğuna dair rapor     almaları gerekmektedir.).
     5) Kabin memuru üniforması giyildiğinde vücudunun görünecek yerlerinde dövme, yara izi vb. bulunmamak. 


Designneuro