Sıkça Sorulan Sorular


Devlet yurdu ya da özel öğrenci yurdu var mıdır?

Bölgemizde Kredili Yurtlar Kurumuna ait yurt bulunmamaktadır. Mehmet Balcı Yerleşkesi yanında kız ve erkek öğrencilerimizin konaklayabileceği öğrenci konukevi bulunmaktadır. 24 saat güvenlik hizmetinin sunulduğu konukevinde, öğrencilerin konforlu yaşam sürmesi için tüm imkânlar yer almaktadır.

 • *Fiyatlarla ilgili detaylı bilgi için: Eda Zora 0539 773 90 10

Burs Olanakları nelerdir?

Üniversiteye Giriş Başarı Bursu

 • Üniversiteye Giriş Başarı Bursu; Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılan giriş sınav sonuçlarına göre Üniversitenin burslu kontenjanlarına yerleştirilen öğrencilere verilir.

Üniversite İçi Başarı Bursu

 • Üniversite İçi Başarı Bursu; önlisans ve lisans programlarını, program birincisi olarak bitiren öğrencilerimize her eğitim - öğretim yılı sonunda İstanbul Rumeli Üniversitesi Rektörlüğünün takdir yetkisi ile çeşitli burs ve ödüller verilir.

Şehit veya Gazi Çocukları Bursu

 • Üniversitemizin önlisans ve lisans programlarını tercih ederek kesin kayıt yaptıran, Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında şehit veya gazi olarak tanımlanan koşulları belgelendiren şehit veya gazi çocuklarına; %50 oranında ve karşılıksız eğitim-öğretim bursu şeklinde verilir. (Programın mevcut kontenjanının %5’i oranında verilir.)

Lise ve Dengi Okulların Birincilerine Verilecek Burslar

 • Üniversitemizin önlisans ve lisans bölümlerinin ücretli programlarını ilk 5 sırada tercih eden lise ve dengi okul birincilerine; kesin kayıt yaptırmaları koşulu ile yerleşme sırasına bakılmaksızın %25 oranında ve karşılıksız eğitim – öğretim bursu şeklinde verilir.

Spor Bursu

 • Spor Bursu, Milli Takıma seçilmiş ve uluslararası müsabakalarda ülkemizi temsil etmiş milli sporcu unvanına sahip öğrencilere %50 oranında ve karşılıksız eğitim – öğretim bursu şeklinde verilir.

Teşvik İndirimleri

 • Üniversitemizde okuyacak öğrencilere ‘‘Kardeş İndirimi, Tercih İndirimi, Peşin Ödeme İndirimi, Rumeli Bursu  ve Yöre Bursu’’ adıyla çeşitli teşvik indirimleri uygulanmakta olup, indirim oranları her yıl değişiklik göstermektedir.

Kardeş indirimi:

Üniversitemizin önlisans ve lisans program/bölümlerine kesin kayıt yaptıran kardeşlerin her birine %5 oranında tahsis edilen indirim türüdür.

 • İLK 3 TERCİHTE  %45 Yöre Bursu *: İstanbul İli Arnavutköy, Avcılar, Başakşehir, Beylikdüzü, Büyükçekmece, Çatalca, Esenyurt ve Silivri İlçeleri Tekirdağ İli ve tüm ilçeleri, Kırklareli İli ve tüm ilçeleri, Edirne İli ve tüm ilçeleri.                  
 • Tüm Lisans bölümleri ile Önlisans Programlarında (İlk ve Acil Yardım Programı Hariç ) üniversitemiz tam ücretli olarak ilk 3 tercihinde yazan ve yerleşen öğrencilere 2020 – 2021 Eğitim öğretim ücreti mali kayıtlarında % 45 Yöre Bursu uygulanacaktır.
 • İLK 3 TERCİHTE Rumeli Bursu : Yöre Bursu kapsamı dışında kalan bölgelerden, Tüm Lisans bölümleri (Psikoloji Bölümü Hariç )  ile Önlisans Programlarında (İlk ve Acil Yardım Programı Hariç ) üniversitemiz tam ücretli olarak ilk 3 tercihinde yazan ve yerleşen öğrencilere 2020 – 2021 Eğitim öğretim ücreti mali kayıtlarında Lisans Bölümlerinde , %30+%30 , önlisans bölümlerinsde ise %30 + %15 oranında RUMELİ BURSU uygulanacaktır.
 • Yöre Bursu ve Rumeli Bursu hiçbir burs türü ile birleştirilemez. 
 • İLK 5 TERCİHTE +%30 TERCİH BURSU: İlk 5 tercihte üniversitemizi tercih eden ve ÖSYM Başarı bursu ile yerleşen tüm öğrencilere TÜM BÖLÜM VE PROGRAMLARDA + %30 oranında Tercih Bursu uygulanacaktır. 
 • Peşin Ödeme İndirimi: Üniversitemizin önlisans ve lisans program/bölümlerine kesin kayıt yaptıran öğrencilerimizin eğitim ücretini tek seferde (taksitlendirme olmaksızın) ve eft/havale şeklinde ödemeyi tercih etmeleri halinde, ödeme anında uygulanan %5 oranındaki indirim tutarıdır

Hangi şartlarda burs kesilir?

- Disiplin cezası almış olmak,

- Burs, öngörülen eğitim süresini kapsar. 2 yıllık meslek yüksekokulunda 2 yıl, 4 yıllık fakülte ve bölümlerde 4 yıldır. 

%30 tercih indirimlerinden yararlanmak için ilk 5 tercihin tamamına da mı sizin üniversitenizi yazmam gerekmektedir?

İlk 5 tercihten herhangi bir sıraya bizi yazıp ücretli olarak kazandığınız takdirde %30 tercih indirimi uygulanır. (Tüm Lisans ve Önlisans bölümlerinde)

Burslar birleştirilir mi?

Burslar birleştirilemez. En yüksek olanı ve bir  burs oranı geçerli olur.

Staj yerlerini öğrenci kendi mi buluyor?

Öğrenciler zorunlu stajlarını kendileri bulmaktadır. Bulamadıkları takdirde bölüm hocaları staj konusunda kendilerine destek olmaktadır. Uygulama hastanelerimizde staj yapma olanağı tanımaktadırlar.

Ödeme koşulları nelerdir?

ÜNİVERSİTEMİZE KAYIT DÖNEMİNDE FAYDALANABİLECEĞİNİZ ÖDEME İMKANLARI

1.) Peşin Ödeme ve Peşinat Ödemesi İşlemleri:  

Banka havalesi yapmak isteyen öğrenci ve velilerimizin kullanabilecekleri hesap bilgileri aşağıdaki gibidir.

Hesap Adı: İstanbul Rumeli Üniversitesi

Banka: Denizbank

Şube: Avcılar Çarşı Şube Kodu: 1690

Hesap No: 13146334 - 352

IBAN No: TR47 0013 4000 0131 4633 4000 02 

Açıklama: Öğrenci T.C. Kimlik No+ Öğrenci Adı Soyadı+ Kazandığı Bölüm Adı

 • *Öğrenci tahsilatlarımızda eğitim-öğretim ücretinin %20 oranında peşinat ödemesi alınmaktadır.
 • Eğitim ücretinin tamamının tek seferde eft veya havale yoluyla ödenmesi halinde ilgili eğitim ücretinden %5 peşin ödeme indirimi yapılacaktır. 


2.) Anlaşmalı Banka Aracılığıyla Taksitli Ödeme: (KMH Öğrenci Taksitlendirmesi)

 • KMH Öğrenci Taksitlendirilmesinde 11 taksit olarak taksitlendirme yapılacaktır. Buna göre uygulanacak taksit şekli 1 peşin (%20 peşinat) +11 taksit şeklinde olacaktır.
 • *KMH Öğrenci Taksitlendirmesinden faydalanacak öğrenci ve velilerimizin Nüfus Cüzdanlarının varsa gelir belgelerinin yanında olması gerekmektedir.

3.) Kredi Kartı ile Taksitli Ödeme:

 • Kredi Kartı ile ödeme yapmak isteyen öğrenci ve velilerimiz için anlaşmalı banka kartlarımız şu şekildedir.*
 • Bonus Özellikli tüm kartlar (Denizbank aracılığıyla)
 • Web sitemizde bulunan online ödeme sistemine bağlı kart seçenekleri

Kredi kartlarına %20 peşinat ödemesi nakit olarak tahsil edildikten sonra 11 taksit yapılmaktadır.

 • Taksitli ödeme işlemlerinde senet ile ödeme kesinlikle kabul edilmemektedir.

Designneuro