Sıkça Sorulan Sorular


1)Burs kesintisi hangi durumlarda yapılır?

Üniversitemizde öğrencilerimizin kazanmış olduğu burslar, öngörülen eğitim süresini kapsar. Burslarımız önlisans programlarında 2 yıl, lisans programlarında 4 yıl geçerlidir. Bu süreç içerisinde öğrenci disiplin cezası almadığı sürece bursta kesinti yapılmaz.

2)Yetenek sınavı ile öğrenci alan bölümleriniz nelerdir, başvuru nasıl gerçekleştirilir? 

Spor Bilimleri Fakültesi bölümleri olan Antrenörlük Eğitimi, Rekreasyon ve Spor Yöneticiliği, Egzersiz ve Spor Bilimleri, Engelliler için Egzersiz ve Spor bölümlerine özel yetenek sınavı ile öğrenci alımı yapılmaktadır. Yetenek sınavına başvuru yapabilmek için TYT puan türünde 150 puan barajını aşmış olmak gerekmektedir. Aday öğrenciler, tarihleri duyurulacak olan yetenek sınavına katılım sağlamaları ve  sınav sonrasında başarı elde etmeleri halinde uygun görülen burs oranlarında üniversitemize kayıt yapabilmektedir.

3)Staj imkanları nelerdir? 

Staj yerlerini belirlemek öncelikle öğrencilerimizin kendi sorumluluğundadır. Kendi imkanları ile staj yeri bulamayan öğrencilerimiz; danışman hocaları tarafından, anlaşmalı olduğumuz REYAP hastaneleri ve diğer çözüm ortaklarımıza yönlendirilmektedir.

4)Özel koşul gerektiren bölümleriniz nelerdir?

Üniversitemiz bünyesinde bulunan Uçak Teknolojisi , Sivil Havacılık ve Kabin Hizmetleri , Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği  programlarına kayıt yaptırabilmek için merkezi puan ile yerleşmenin yanı sıra ÖSYM tarafından belirtilen özel koşullar:

https://aday.rumeli.edu.tr/tr/on-lisans/onlisans-kayit-kosullari

Havacılık Yönetimi Programına kayıt yaptırabilmek için merkezi puan ile yerleşmenin yanı sıra ÖSYM tarafından belirtilen özel koşullar :

https://aday.rumeli.edu.tr/tr/lisans/lisans-kayit-kosullari

5)Çift anadal ve yandal imkanlarınız nelerdir?

Üniversitemizde eğitim gören öğrenciler ek bir ücret ödemeden gerekli koşulları sağlamak sureti ile çift anadal ve yandal yapma şansına sahip olurlar. Çift anadal ve yandal kontenjanları, başvuru koşulları ilgili dönemde öğrenci işleri daire başkanlığı tarafından web sayfamız üzerinden duyurulmaktadır.

6)Yatay geçiş nasıl olur, burs imkanları nelerdir?

Öğrencilerimiz üniversitemiz bünyesinde merkezi yerleştirme puanı ile veya GANO ile kayıtlı oldukları programlardan ilgili oldukları bölümler arasında belli şartları yerine getirdikleri takdirde yatay geçiş yapabilirler. Yatay geçiş tarihleri, kontenjanları ve burs imkanları üniversitemiz web sitesinde duyurulmaktadır.

7)Servis ve konaklama imkanlarınız nelerdir?

Üniversitemizin servis imkânı bulunmaktadır. Servislerimizin güzergâhları kayıt zamanı oluşturulacak talepler doğrultusunda belirlenmektedir.

*Detaylı bilgi ilgi için: Mustafa Ali Karagöz  0532 331 74 02

Mehmet Balcı Yerleşkemiz içinde kız ve erkek öğrencilerimizin konaklayabileceği öğrenci konukevi bulunmaktadır. 24 saat güvenlik hizmetinin sunulduğu konukevinde, öğrencilerin konforlu yaşam sürmesi için tüm imkânlar yer almaktadır.

*Fiyatlarla ilgili detaylı bilgi için: Eda Zora 0539 773 90 10

8)Özel burs koşulları nelerdir?

Üniversitemizin sağladığı burs olanakları:

*Üniversiteye Giriş Başarı Bursu

*Üniversite İçi Başarı Bursu

*Şehit veya Gazi Çocukları Bursu

*Lise ve Dengi Okulların Birincilerine Verilecek Burslar

*Spor Bursu

9)Devam zorunluluğu var mı?

Rumeli Üniversitesi olarak yetkin ve başarılı bireyler mezun etmeyi hedefleyen kurumumuz eğitimde  devam durumunu önemsemektedir. Bu nedenle devamlılık önem arz etmektedir.

10)Uzaktan eğitim programlarınız var mı?

Üniversitemiz bünyesinde bulunan tüm lisans ve ön lisans programlarımız örgün eğitim şeklinde devam etmekte olup lisansüstü eğitim enstitümüzde bulunan online yüksek lisans programlarımız (İş Sağlığı ve Güvenliği Tezsiz, İşletme Tezsiz, Siyaset Bilimi ve Ekonomi Tezsiz) uzaktan eğitim şeklinde devam etmektedir.

11)Üniversitenize ait yerleşkeler hangileridir?

Üniversitemiz merkez yerleşkesi Silivri Mehmet Balcı Yerleşkesi olup, Çatalca Fikriye Balcı Yerleşkesi, Haliç Uygulama ve Araştırma Yerleşkesi, Bostancı Uygulama ve Araştırma Yerleşkesi olarak da yerleşkelerimiz mevcuttur 

12)Kütüphane olanak ve içerikleri nelerdir? 

İstanbul Rumeli Üniversitesi Kütüphaneleri; yaklaşık 2500 m2 ’lik bir alanda bilgi kaynakları, bilgi teknolojileri ve tüm olanaklarıyla kullanıcı merkezli bir hizmet sunmaktadır. Hem bireysel hem de grup çalışmalarını destekleyen verimli çalışma ortamları ile kütüphanemiz, gerçek bir yaşam ve öğrenme mekanı olarak tasarlanmıştır. 


Designneuro