g
Randevu Al

Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi

Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi

Dekanın Mesajı

Dünyada ve Türkiye’mizde endüstrileşmeyi oluşturan tasarım, üretim ve yönetim süreçlerinin her birinde farklı disiplinlerde uzmanlaşmış teknik kadrolara ihtiyaç sürekli artmaktadır.

İstanbul Rumeli Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi 2017-2018 akademik yılında kurulmuş olup, her geçen yıl akademik kadrosunu genişleterek bünyesindeki bölümleri güçlendirmektedir. İnşaat Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği ve Endüstri Mühendisliği temel alanlarında toplam 5 Bölüm ile yurt içi ve yurt dışında önemli çalışmalara imza atmış kadrosuyla eğitim öğretim sürdürmektedir.

Türkiye’mizin ekonomik kalkınmışlığını ve toplumsal refah düzeyini arttırmanın yolu küresel rekabetten geçmektedir. Bu alanda yaşanan rekabetin amacı dünya ekonomisinden daha fazla pay almaya yöneliktir. Bu payın temel belirleyicisi; Bilgi üretip, teknoloji geliştirerek küresel rekabete uygun, yenilikçi ve katma değeri yüksek ürünler üretmektir. Bunun yolu; insan kaynağının niteliğini yükseltmekten ve araştırma alt yapısını geliştirmekten geçmektedir.

Günümüzde sanayi çağı yerini bilgi çağına bırakmıştır. Artık bilgi, insanların parmaklarının ucunda olduğundan herkes neredeyse her bilgiye ulaşabilmektedir. Artık bilgiyi ezberleyen değil, araştıran ve bilgiyi hızlı değerlendirebilen bireyler daha değerlidir. Bu süreçler içerisinde kendisine en uygun mesleği seçmiş olan öğrencilerimize fakültemiz bünyesindeki bölümlerimiz, öğrencilerimizin arzu ettikleri eğitim öğretim ve çalışma ortamını, gerek fiziki altyapısı gerekse akademik kadrosuyla temin etmektedir.

Neden Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesini Rumeli’de Okumalıyım?

İstanbul Rumeli Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi olarak amacımız; dinamik bir eğitim öğretim süreci, teknoloji ve tasarım alanlarında üniversite ortamında sorgulayan, yorumlamayı, buna bağlı olarak da gelişmeyi ve rekabet edebilmeyi hedefleyen öğretim içerikleriyle, öğrencilerine güçlü yararlı bilgi donanımı kazandırmaktır.

Sevgili Öğrencilerimiz, öğrenmeyi öğreniyorsanız, öğreneceklerinizi merak ediyorsanız ve üniversitede bulunmanızın sebebinin sınavlar olmadığının bilincinde iseniz, doğru yoldasınız. Kendi öz gelişiminizi gerçekleştirirken almanız gereken gücün her zaman kendi içinizde olduğunuzu bilmenizi ve buna giden yolun tamamen zihninizde bittiğini unutmayınız.

Prof. Dr.-Ing. Ahmet CAN
Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı

Bölümler

Bilgisayar Mühendisliği Bölümü

Bilgisayar mühendisliği tam manasıyla çağını yaşayan bir meslek dalıdır; bugünün ve geleceğin teknolojilerini ve dolayısıyla da insan yaşamını biçimlendiren mesleklerin başında gelmektedir. İstanbul Rumeli Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü de bugünün ve geleceğin yaratıcı bilgisayar mühendislerini yetiştirmeyi hedeflediği öğrencilerine 4 yıllık eğitim sonunda lisans diplomasıyla Bilgisayar Mühendisliği unvanını kazandırır. Bilgisayar Mühendisliği puan türü SAY’dır.

Bilgisayar Mühendisliği lisans mezunları günümüz bilgi çağına özel şirketler ve devlet kurumlarında istihdam edebilmektedir. Çalışma alanı olarak yazılım geliştirme şirketleri, telekom şirketleri, teknoloji alt yapı şirketleri, finans kurumları, araştırma geliştirme kurumları/departmanları, paket yazılım dağıtıcıları ve uygulayıcıları, teknoloji danışmanlık ve uygulama şirketleri ile üretim dağıtıcıları ve uygulamacıları, teknoloji danışmanlık ve uygulama şirketleri ve üretim şirketleri bilgi teknolojileri departmanı, hizmet şirketleri – bilgi teknolojileri departmanı ve devlet kurumları gibi birçok alan sayılabilir.

Rumeli Eğitim Metodu; Uygulanan müfredata ek olarak alanında uzman sektör temsilcileri ve öğretim elemanları tarafından hazırlanan, yan dal ve çift ana dal imkânlarını kolaylaştıran, mesleki hayatta kazanç ve tercih edilebilirlik sağlayan Sürekli Eğitim Merkezi bünyesindeki ilave sertifika programlarını içermektedir.

Kariyer İngilizcesi Eğitimi; öğrencilerimize mezun olduktan sonra ulusal iş imkânlarının yanı sıra kendi alanlarına ait bilgiyi uluslararası dilde takip ederek uluslararası alanda çalışabilme imkânlarını da değerlendirebilme fırsatı sağlayacak Kariyer İngilizcesi dersleri verilmektedir. İ.R.Ü. Sürekli Eğitim Merkezi altında yürütülen Kariyer İngilizcesi dersleri, lisans ve ön lisans öğrencilerine eğitimleri süresince CEFR’e göre Genel İngilizce seviyeleri B1 olması koşulu ile talep ettiklerinde sunulan kıymetli bir fırsattır.


Endüstri Mühendisliği Bölümü

İstanbul Rumeli Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü, öğrencilerine 4 yıllık eğitim sonunda lisans diploması ile Endüstri Mühendisi unvanı kazandırır. Endüstri Mühendisliği puan türü SAY’dır.

Endüstri Mühendisliği lisans mezunları, kalite mühendisi, ERP danışmanlığı, üretim planlama mühendisi, tedarik zinciri planlama uzmanı, risk yönetimi uzmanı olarak çalışabilmektedir. Ayrıca endüstri mühendisleri, bankacılık sektöründe bankalarda müfettiş yardımcısı ya da genel müdürlük ve KOBİ bankacılığı, risk yönetimi, veri analisti, satış ve pazarlama gibi departmanlarda ve yazılım sektöründe yazılım analisti, iş analisti, yazılım testçisi gibi alanlarda, otomotiv sektöründe üretim planlama, satın alma, tedarik, lojistik gibi alanlarda, danışmanlık sektöründe iş analisti gibi görevlerde, hızlı tüketim malları sektöründe, üretimden satışa birçok alanda, Enerji Piyasası Denetleme Kurumu, Bilgi Teknolojileri İletişim Kurumu, Rekabet Kurumu, Kalkınma Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı, Hazine Müsteşarlığı, KOSGEB gibi birçok kamu kurumunda çalışabilmektedir.

Rumeli Eğitim Metodu; Uygulanan müfredata ek olarak alanında uzman öğretim elemanları tarafından hazırlanan yan dal ve çift ana dal imkanlarını kolaylaştıran, mesleki hayatta kazanç ve tercih edilebilirlik sağlayan ilave sertifika programları içermektedir.

Kariyer İngilizcesi Eğitimi; öğrencilerimize mezun olduktan sonra ulusal iş imkânlarının yanı sıra kendi alanlarına ait bilgiyi uluslararası dilde takip ederek uluslararası alanda çalışabilme imkânlarını da değerlendirebilme fırsatı sağlayacak Kariyer İngilizcesi dersleri verilmektedir. İ.R.Ü. Sürekli Eğitim Merkezi altında yürütülen Kariyer İngilizcesi dersleri, lisans ve ön lisans öğrencilerine eğitimleri süresince CEFR’e göre Genel İngilizce seviyeleri B1 olması koşulu ile talep ettiklerinde sunulan kıymetli bir fırsattır.

İnşaat Mühendisliği Bölümü

İstanbul Rumeli Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü puan türü SAY’dır ve öğrencilerine 4 yıllık eğitim sonunda lisans diploması ile İnşaat Mühendisliği unvanı kazandırır.

İnşaat Mühendisliği unvanı alan lisans mezunları, yurt içi veya yurt dışında iş yapan inşaat firmaları, yapı inşaatı (şantiyeler), prefabrik sektörü, çelik yapı, imalat, çimento hazır beton sektörü, hizmet ve endüstri yapılarının yapımı ve denetimi, proje, planlama ve danışmanlık gibi alanlarda faaliyet gösteren firmalarda fizibilite çalışmaları, projelendirme, teklif hazırlama gibi çalışma alanlarına sahiptirler. Mezunlar lisansüstü eğitimi alarak akademik kariyer yapabilmektedir.

İstanbul Rumeli Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü, öğrencilerine 4 yıllık eğitimlerini tamamlayıp mezun olduklarında tercih edilirliklerini arttıracak Rumeli Eğitim Metodu uygulanmaktadır. Yükseköğretim kanunun ilgili maddelerine göre İnşaat Mühendisliği Bölümünde yan dal ve çift ana dal eğitim öğretim olanakları sunulmaktadır.

Rumeli Eğitim Metodu; Uygulanan müfredata ek olarak mühendislik bilim alanlarının bölüm ve program başkanlıkları tarafından hazırlanan; yan dal ve çift ana dal imkânlarını kolaylaştıran, mesleki hayatta kazanç ve tercih edilebilirlik sağlayan Sürekli Eğitim Merkezi bünyesindeki ilave sertifika programlarını içermektedir.

Kariyer İngilizcesi Eğitimi; öğrencilerimize mezun olduktan sonra ulusal iş imkânlarının yanı sıra kendi alanlarına ait bilgiyi uluslararası dilde takip ederek uluslararası alanda çalışabilme imkânlarını da değerlendirebilme fırsatı sağlayacak Kariyer İngilizcesi dersleri verilmektedir. İ.R.Ü. Sürekli Eğitim Merkezi altında yürütülen Kariyer İngilizcesi dersleri, lisans ve ön lisans öğrencilerine eğitimleri süresince CEFR’e göre Genel İngilizce seviyeleri B1 olması koşulu ile talep ettiklerinde sunulan kıymetli bir fırsattır.Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Taban Puanlar

Kontenjan ve puanları görüntülemek için TIKLAYIN

Lisans Kayıt Koşulları

  • Öğrenci Bilgi Formu (https://obs.rumeli.edu.tr/oibs/ogrsis/ogr_on_Kayit_op.aspx)
  • Lise Mezuniyet Belgesi(E-devlet Çıktısı)
  • ÖSYS Yerleştirme Belgesi
  • Eğitim ücretini yatırmış olduğunu gösterir banka dekontunun aslı
  • Erkek öğrencilerin askerlik durumları e-devlet sistemi üzerinden kontrol edilecektir. Kontrol sonucunda şubeye yönlendirilmesi istenen öğrenciler askerlik tecil yazısı getirmelerinin ardından kayıt işlemi yapabileceklerdir.
  • 2022 YKS ile kayıt hakkı kazanan ancak, ortaöğretim kurumlarında, ön lisans programında veya lisans programlarında mezun aşamasında olup staj, bütünleme veya tek ders sınavına girecek adayların da belirlenen tarihlerde yükseköğretim kurumlarına geçici kayıtları yapılacaktır.

    Bu adayların mezun olduklarına ilişkin belgelerini, 31 Aralık 2022 tarihine kadar yükseköğretim kurumuna ibraz etmeleri halinde asıl kayıtları yapılacaktır.

    Bu tarihe kadar mezun olduklarını belgelemeyenlerin geçici kayıtları silinecek ve bu durumda olup belirlenen tarihlerde geçici kayıtlarını yaptırmayan adayların kayıtları yapılmayacaktır. Bu durumdaki adayların Üniversitemize başvurmaları gerekmektedir.